A koncentráció fejlesztése már egészen kicsi gyerekkorban is rendkívül kiemelkedő feladat. Azonban fontos, hogy egy-egy fejlesztő gyakorlat ne legyen kényszer a gyermek számára. Ha élvezetes a gyakorlás, könnyebben megy végbe a fejlődés is.
A figyelem 10 éves korig fejleszthető a leghatékonyabban, és minél idősebb valaki, annál nehezebb és hosszabb ez a folyamat. A koncentráció fejlesztése óvodás korban a leghatékonyabb, ugyanis a gyerekek ebben a korban a környezetükből érkező információk feldolgozásával ismerik meg a világot. Ez az az életszakasz, amikor a spontán figyelem szándékossá alakul. Ebben a folyamatban segítenek a különféle figyelemfejlesztő játékok óvodásoknak.
Az iskolában a szándékos (vagy akaratlagos) figyelem már nélkülözhetetlen lesz számukra, hiszen ez a képesség elengedhetetlen az önálló tanuláshoz, a verstanuláshoz, a szövegértéshez, a különbségek kereséséhez, vagy akár a nyelvtanuláshoz.
Puzzle – játékok
Fejleszti a finommotorikát
Segíti a rész-egész viszony felismerését
Csökkenti a stresszt
Erősíti a kitartást és a figyelmet
Megmozgatja mindkét agyféltekét
Fejleszti a problémamegoldó képességet
Növeli az IQ-t
Erősíti a sikerélményt és a magabiztosságot
Fejleszti a szocializációt
A bábozás fejlesztően hat:
Motoros készségre
Szem-kéz koordinációra
Önbizalomra
Kreativitásra
A gyermek-szülő kapcsolat erősítésére
Érzelmi intelligencia fejlődésében betöltött szerepe is jelentős. A gyerekek könnyebben megtanulhatják felismerni és megérteni a különböző érzelmeket. Megtanulhatják leküzdeni a lámpalázat, miközben fejlődik a beszédkészségük is.